Rosyjskie lotnictwo odebrało pod koniec tygodnia drugą transzę samolotów szkolno-treningowych Jak-130. Jest to kolejny etap podpisanego w 2011 roku kontraktu.

Dostarczone maszyny trafiły do centrum szkoleniowego WWS w Borysoglebsku koło Woroneża. Umowa podpisana przez Jakowlewa i rosyjskie ministerstwo obrony w grudniu ubiegłego roku zakłada dostawę 55 samolotów do końca roku 2015. Pierwsza transza licząca 6 maszyn została przekazana w ubiegłym miesiącu i przechodzi intensywne próby w jednostkach. Rosjanie zamawiają Jaka-130 w wersji samolotu szkolenia zaawansowanego dla pilotów myśliwców IV i V generacji. Tym samym samolot zajął istotne miejsce w programie wdrażania myśliwca Suchoj T-50.

Jak-130 jest agresywnie promowany na rynkach zagranicznych, jako samolot klasy LIFT, z możliwością przenoszenia ładunku bojowego o masie do 3 ton. Maszyna jest wyposażona w nowoczesną cyfrową awionikę, systemy glass cockpit, fly-by-wire, celowniki przeziernikowy i nahełmowy. Oprócz Rosji zamówienia złożyły już siły powietrzne Wietnamu, Algierii, Libii, Syrii i Bangladeszu. Samo rosyjskie lotnictwo planuje zakupić do roku 2020 łącznie 65 Jaków-130.

(airforce-technology.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl