Na oficjalnym koncie twiterrowym Geoffreya Pyatta, ambasadora Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, pojawiły się zdjęcia samochodów terenowych Humvee w porcie w Odessie. Amerykańskie pojazdy zostały przekazane Ukraińcom w sobotę, 18 lipca 2015 roku. Humvee w liczbie stu sztuk stanowiły drugą partię dostaw pojazdów tego typu w ramach pomocy zaoferowanej Ukrainie przez Waszyngton.

Pierwsza partia amerykańskich samochodów terenowych Humvee trafiła do ukraińskich wojsk lądowych w marcu bieżącego roku. Stało się to już dwa dni pod tym, jak Izba Reprezentantów USA przegłosowała rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do wysłania broni na Ukrainę. Dziesięć samochodów terenowych HMMWV zostało przetransportowane amerykańskim wojskowym samolotem transportowym na podkijowskie lotnisko w Boryspolu. Odbioru dokonał osobiście prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Ukraińskie siły zbrojne odbiorą ogółem około 230 pojazdów Humvee, w tym 30 opancerzonych. Dodatkowo w ramach pomocy wartej 120 milionów dolarów Waszyngton dostarczy również drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego i noktowizory.

Zdjęcia z rozładunku pojazdów można obejrzeć tutaj.

(armyrecognition.com; U.S. Navy photo By Photographers Mate 3rd Class Shawn Hussong)

US Navy / Photographers Mate 3rd Class Shawn Hussong