Dziennik Izwiestija poinformował 3 lipca, że Moskwa rozmieści dodatkową eskadrę myśliwców przechwytujących MiG-31BM na półwyspie Kamczatka. Formowanie drugiej eskadry prawdopodobnie rozpoczęło się wraz z początkiem 2019 roku. Dowódca sił rosyjskich na półwyspie, kontradmirał Aleksandr Juldaszew, powiedział, że dwie zmodernizowane maszyny wylądowały na lotnisku w Pietropawłowsku Kamczackim w lutym ubiegłego roku. Agencja informacyjna Interfaks poinformowała w czerwcu 2019 roku, że dwa kolejne MiG-i-31BM mają przybyć jeszcze przed końcem tego roku. Nie podano do wiadomości publicznej harmonogramu przylotu kolejnych samolotów.

Po modernizacji maszyny dołączają do 317. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z bazy lotniczej Jelizowo, opodal Pietropawłowska Kamczackiego. W składzie pułku – organizacyjnie pozostającego w składzie Floty Pacyfiku – jest obecnie eskadra (dwanaście samolotów) MiG-ów-31B i MiG-ów-31BS, dwie eskadry śmigłowców ZOP Ka-27, eskadra samolotów ZOP Ił-38, a także bezzałogowe statki powietrzne, mały samolot transportowy i inne śmigłowce.

RSK MiG, spółka zależna Zjednoczonej Korporacji Lotniczej, modernizuje 110 MiG-ów-31 do standardu BM, jednak były wiceminister obrony i szef do spraw zamówień Jurij Borisow twierdził, że modernizowanych 130 maszyn. Docelowo Rosjanie zakładali unowocześnienie 150 samolotów. Modernizowane są od 2011 roku na podstawie dwóch kontraktów udzielonych przez ministerstwo obrony, których łączna wartość to 46 miliardów rubli (2,53 miliarda złotych według obecnego kursu).

W lutym 2015 roku rosyjskie media państwowe podały, że do końca 2018 roku miały zakończyć się prace nad pięćdziesięcioma MiG-ami-31BM. Do tej pory nie wiadomo, ile maszyn zmodernizowano.

MiG-i-31BM wyposażono w nowy system nawigacyjny pozwalający na ustalanie współrzędnych bez korekty satelitów systemów GPS i GLONASS. Ponadto zmodernizowane samoloty otrzymują system walki elektronicznej Witebsk-25 i stację radiolokacyjną Zasłon-M, która według Rostiechu wykrywa cele powietrzne z odległości 320 kilometrów i pozwala na ich zwalczanie na dystansie 280 kilometrów. System jest w stanie śledzić do dziesięciu obiektów powietrznych jednocześnie. Neutralizacja wrogich obiektów odbywa się za pomocą pocisków K-37/RWW-BD.

Zobacz też: F-15E nosicielem nowej bomby atomowej

(janes.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International