Amerykańskie siły powietrzne odtworzyły w bazie Eielson na Alasce 355. Eskadrę Myśliwską 354. Skrzydła Myśliwskiego. Będzie to druga jednostka tego skrzydła wyposażona w wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II. W kwietniu 2020 roku rozpoczęło się przezbrajanie w te samoloty również 356. Eskadry Myśliwskiej, reaktywowanej w 2019 roku.

355. Eskadra Myśliwska pozostawała nieaktywna przez trzynaście lat. Jej reaktywacja ma według przedstawicieli sił powietrznych dwukrotnie zwiększyć możliwości floty F-35 na obszarze Pacyfiku.

– 354. Skrzydło Myśliwskie otrzymało rozkaz utworzenia dwóch eskadr bojowych F-35A łącznie z pięćdziesięcioma czterema samolotami – powiedział nowy dowódca 355. Eskadry Myśliwskiej podpułkownik Samuel Chipman. – Głównym zadaniem eskadry jest obezwładnianie obrony przeciwlotniczej przeciwnika i ofensywne misje zwalczania lotnictwa wroga. Posiadanie dwóch eskadr F-35A w rejonie Pacyfiku daje dowódcom dodatkowe opcje odpowiedzi w razie pojawienie się zagrożenia ze strony naszych rywali.355. Eskadra Myśliwska ma wcześniejsze związki z Alaską. Do 2007 roku stacjonowała w bazie Eielson i była wyposażona w samoloty szturmowe A-10C Thunderbolt II. Obecny dowódca eskadry, podpułkownik Chipman, w 2007 roku dopiero rozpoczynał karierę w lotnictwie i chciał dołączyć do tej eskadry, ale została ona rozwiązana dwa miesiące po tym, jak rozpoczął szkolenie na A-10.

Eskadra została utworzona po raz pierwszy w listopadzie 1942 roku, a jej pierwszymi myśliwcami były P-39 Airacobry. Później przezbroiła się na Mustangi i eskortowała bombowce nad Niemcami. Wreszcie wraz ze zbliżającą się inwazją w Normandii przezbroiła się na P-47 i prowadziła misje bliskiego wsparcia. Po wojnie została dezaktywowana i odtworzona w 1956 roku, a jej uzbrojeniem były myśliwce F-100 Super Sabre. Wzięła udział w wojnie wietnamskiej. W kolejnych latach jej uzbrojenie stanowiły samoloty F-4 Phantom II i A-7 Corsair II.

O/A-10 Thunderbolt II przygotowywany do startu w zimowych warunkach Alaski. Zwracają uwagę pokrowce na kołach chroniące przed przymarznięciem do płyty postojowej.
(USAF / Joshua Strang)

Od 1978 roku była uzbrojona w A-10, z którymi wzięła udział w „Pustynnej Burzy”, a później także w operacji „Pustynny Lis”. Ponadto eskadra dwukrotnie brała udział w misji w Afganistanie.

Obie eskadry 354. Skrzydła Myśliwskiego mają otrzymać wszystkie myśliwce F-35A do końca tego roku. Wraz z myśliwcami F-22 z bazy Elmendorf-Richardson uczyni to Alaskę stanem z największą liczbą myśliwców piątej generacji w gotowości operacyjnej.

Zobacz też: Plastikowa armia z Chin

(eielson.af.mil)

USAF / Jose Miguel T. Tamondong