Jane’s 360 opublikowało przekazane przez Airbus Defence and Space zdjęcia satelitarne, które potwierdzają informację o rozmieszczeniu przez Rosję drugiej baterii systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf w Syrii.

Komponenty S-400 rozmieszczone są w syryjskim kompleksie obrony powietrznej trzynaście kilometrów na północny zachód od miejscowości Masjaf w muhafazie Hama. Według obecnych danych elementy systemu pojawiły się w górzystym rejonie między kwietniem a 17 lipca 2017 roku. Druga bateria S-400 ma znacznie zwiększyć zdolność do obrony przestrzeni powietrznej w Syrii.

Pierwszą baterię systemu S-400 rozmieszczono w Humajmimie w prowincji Latakia w listopadzie 2015 roku (zobacz też: Tomahawk kontra S-400 nad Syrią). Druga bateria składa się ze stacji radiolokacyjnej wstępnego poszukiwania celu 96L6E, radaru wskazywania celów 30N6E2 i czterech wyrzutni rakiet na podwoziu samochodowym, chociaż nie wszystkie z nich wydają się być załadowane czterema kontenerami.

W listopadzie z tego samego miejsca, w którym znajduje się nowa jednostka S-400, w 2016 roku wystrzelono pociski Oniks w kierunku celów lądowych w Syrii. Miejsce to widać w filmie, który wówczas opublikowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Wyrzutnie pocisków Bastion-P są prawdopodobnie przechowywane w pobliskich bunkrach na terenie kompleksu obok syryjskiego radaru wczesnego ostrzegania P-14.

Zobacz też: Wreszcie S-400 dla Turcji?

(janes.com)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported