Koncern MBDA poinformował o pierwszych testach poligonowych systemu LynkEUs Dismounted, który składa się z przenośnej wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Missile Moyenne Portée (MMP) i małego bezzałogowego statku latającego Novadem NX70. Testy przeprowadzono na poligonie Canjuers w Prowansji we współpracy z francuskimi siłami zbrojnymi i pod nadzorem dyrekcji generalnej do spraw uzbrojenia DGA. Istotnym czynnikiem było umieszczenie celów poza zasięgiem wzroku obsługi zestawu MMP i wykonaniu strzelań w trybie BLOS (Beyond Line Of Sight).

Pocisk przesyłał obraz z głowicy śledzącej w sposób ciągły światłowodem do stanowiska operatora wyrzutni. Celem był kadłub czołgu, którego współrzędne GPS wskazał bezzałogowiec, komunikujący się z wyrzutnią za pomocą łącza radiowego. Po określeniu położenia celu przez drona MMP namierzył i trafił w cel bezpośrednio od góry. Potwierdzono tym samym, że Novadem NX70 może pełnić funkcję wskaźników celów dla MMP. Tym samym wypełniono kolejne z założeń programu SCORPION.W programie SCORPION UAV-y mają rozszerzyć świadomość sytuacyjną żołnierzy i pozwolić na skuteczniejsze wykonywanie zadań operacyjnych. Wskazywanie celów będzie stanowić istotny element w zwalczaniu obiektów mocno opancerzonych na polu walki. MBDA zapewnia, że testy potwierdziły zdolność systemu LynkEUs odnośnie do jakości i kontroli łańcucha informacyjnego na linii bezzałogowiec–operator, a także precyzji określenia współrzędnych celu.

– Strzelanie było zwieńczeniem całorocznej oceny taktycznej, którą przeprowadziliśmy we współpracy z wojskiem i firmą Novadem – powiedział Philippe Gouyon, doradca wojskowy w MBDA. – Jest to przepustką dla oferowania zestawów MMP w połączeniu z bezzałogowcem, co będzie spełniać potrzeby zdalnej obserwacji i wskazywania celów pododdziałom na polu walki.

Gouyon podkreślił, że ćwiczono symulacje strzelania w wirtualnej rzeczywistości, a także poprzez połączenie sprzętu – UAV-a i terminalu zestawu – z symulatorami MMP z jednostek Armée de Terre. Próby miały dać duży bagaż wiedzy i doświadczenia, a także ułatwić zrozumienie potrzeb wojska. Pozytywne wyniki testów mają pomóc w przygotowaniu systemu oferującemu piechocie zdolność do zwalczania celów w trybie BLOS.W grudniu ubiegłego roku (również na poligonie Canjuers) MMP odpalono po raz pierwszy z wyrzutni na pojeździe Arquus Sabre. Strzelano zarówno w postoju, jak i w ruchu, do celu stacjonarnego i ruchomego. MMP testowano również w wymagających warunkach klimatycznych: w Dżibuti i na szwedzkim poligonie Vidsel, położonym tuż przy kole podbiegunowym, gdzie temperatury kształtują się w zakresie od –30 °C do –15 °C.

Czterowirnikowiec NX70 ma masę niespełna jednego kilograma, długość i szerokość 510 milimetrów, wysokość – 130 milimetrów. W powietrzu może przebywać maksymalnie 45 minut i poruszać się z prędkością maksymalną 65 kilometrów na godzinę w zasięgu od 1 do 5 kilometrów. Producent zapewnia, że NX70 może działać w każdych warunkach meteorologicznych (wiatr, opady deszczu i śniegu, a także w skrajnych temperaturach od –15 °C do 45 °C) i ma być odporny na niekorzystny wpływ pyłu i deszczu.

Drony wyposażono w dwie kamery dzienne i jedną nocną oraz moduł odpowiadający za łączność szyfrowaną. Armée de terre otrzymała je w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Dostawy zakończyły się 30 września 2019 roku. Do rąk żołnierzy przekazano dwadzieścia siedem zestawów zawierających łącznie pięćdziesiąt cztery drony.Masa pocisku MMP i wyrzutni to 15 kilogramów, zaś pozostałego oprzyrządowania, w tym trójnogu i baterii – 11 kilogramów. MMP sukcesywnie zastępuje Milany i Javeliny używane przez żołnierzy francuskich sił zbrojnych. Do 2025 roku do użytku ma trafić 400 wyrzutni i 2850 pocisków. Francuzi liczą także na sukces eksportowy i chcą znaleźć kupców szczególnie na Bliskim Wschodzie. W 2018 roku zaprezentowano również wizję wersji morskiej MMP, która miałaby stanowić uzbrojenie szybkich łodzi hybrydowych.

Zobacz też: Ruszyły prace nad japońskim lojalnym skrzydłowym

(informacja prasowa)

materiały prasowe MBDA