Australijska firma DefendTex przedstawiła miniaturową amunicję krążącą Drone 40. Ma to być nowatorskie podejście do miniaturowych bezzałogowców przeznaczonych dla jednostek piechoty.

W ogólnym założeniu Drone 40 to czterowirnikowiec rażący przeciwnika granatami kalibru 40 milimetrów. Dron może przenieść ładunek użyteczny o masie 110 gramów, czas lotu wynosi 12 minut. Operator może rozbroić przenoszoną amunicję w celu jej odzyskania i późniejszego wykorzystania.

Granaty można zastąpić sensorami. W konfiguracji rozpoznawczej Drone 40 może przekazywać obraz w czasie rzeczywistym na dystansie 10 kilometrów. Możliwe jest rozpoznanie na większych odległościach; wówczas obraz jest nagrywany lub fotografowany, a materiał – przekazywany na stanowisko operatora, gdy bezzałogowiec znajdzie się w odpowiedniej odległości.

Inny wariant zakłada automatyczne śledzenie celu, na przykład na podstawie zapisanego w pamięci profilu radarowego konkretnego typu czołgu. Drone 40 może również działać w roju. Większość lotu, identyfikacji i śledzenia celu są przeprowadzane autonomicznie.

Dzięki wykorzystaniu elementów komercyjnych udało się osiągnąć cenę jednostkową około 1000 dolarów. Producent zamierza jednak zredukować ją do około 500 dolarów.

Celem DefendTex było zapewnienie australijskiej piechocie możliwości rażenia celów na dystansie powyżej 500 metrów. To pokłosie operacji w Afganistanie i Iraku, gdzie okazało się, że uzbrojonych wyłącznie w broń strzelecką kalibru 5,56 milimetra i granatniki Australijczyków ostrzeliwano z odległości, na których nie mogli skutecznie odpowiedzieć ogniem.

Drone 40 jest oferowany australijskim siłom zbrojnym, a także Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Stanom Zjednoczonym i Kanadzie. DefendTex pracuje nad powiększoną wersją Drone 81, której uzbrojeniem będzie amunicja moździerzowa kalibru 81 milimetrów.

Zobacz też: Atak palestyńskich dronów na izraelskie Merkawy i Achzarita

(c4isrnet.com)

DefendTex / US Army / Tia Sokimson