Przedstawiciele władz Demokratycznej Republiki Konga poinformowali we wtorek o złożeniu broni przez trzech dowódców milicji Kamwina Nsapu (Czarna Mrówka). Bojownicy wraz z mniej więcej setką towarzyszy dobrowolnie oddali się pod jurysdykcję władz w Kasai.

Watażkowie poszukiwani byli w związku z licznymi zbrodniami popełnionymi podczas wojny domowej. Lokondo Luakatebua oskarżany jest o zaplanowanie i przeprowadzenie ataku, w którym zabito ponad czterdziestu kongijskich policjantów. Z kolei Mubiayi Dewayi dokonał publicznej egzekucji żony zarządcy regionu Luebo.

Sami watażkowie stwierdzili, że poddali się w geście poparcia dla zaprzysiężenia prezydenta Félixa Tshisekediego, w którym widzą osobę mogącą zakończyć trwający od lat konflikt. Oddając się w ręce władz, przekazali również niewielką ilość broni i amunicji.

Powstanie Kamwina Nsapu wybuchło w sierpniu 2016 roku wraz ze śmiercią wodza sprzeciwiającego się władzy w Kinszasie (od jego imienia wzięła nazwę rebelia). Plemię rozpoczęło walkę zbrojną, która doprowadziła do śmierci 3 tysięcy osób i wypędzenia z domów około 1,4 miliona obywateli Demokratycznej Republiki Konga.

Zobacz też: 45 ofiar walk plemiennych w Demokratycznej Republice Konga

(news24.com)

Biliaminou Alao, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic