Amerykańska firma Draken International z siedzibą w Lakeland na Florydzie specjalizuje się w lotniczym wsparciu szkolenia wojskowego. Posiada największą na świecie cywilną flotę samolotów wojskowych, liczącą ponad siedemdziesiąt maszyn.

Firma oferuje udział w szkoleniach wojskowych na całym świecie i obniżenie w ten sposób kosztów funkcjonowania danych sił zbrojnych, ponieważ ćwiczenia z wykorzystaniem prawdziwych samolotów bojowych zawsze były bardzo drogie. Co prawda kadłuby posiadanych przez Draken International samolotów są już wiekowe, ale ich najważniejsze części zmodernizowano, a część samolotów jest niemal nowa, co czyni to przedsiębiorstwo jedynym, które oferuje podobne usługi z samolotami wyposażonymi zgodnie ze standardami myśliwców czwartej generacji. Ponadto Draken International dysponuje rozległym zapleczem technicznym do prowadzania przeglądów i remontów samolotów.

Samoloty Drakena mogą być wykorzystane właściwie w każdym rodzaju treningu związanego z lotnictwem. Mogą występować w roli agresorów w walce powietrznej, dokonywać symulowanych i prawdziwych zrzutów uzbrojenia powietrze-ziemia, uczestniczyć w szkoleniu naziemnych kontrolerów naprowadzania, holować cele dla artylerii, szkolić w tankowaniu w powietrzu czy organizować treningi z taktyki. Ponadto firma oferuje oczywiście standardowe szkolenie obejmujące naukę pilotażu. Draken chwali się współpracą z US Navy i niemiecką Luftwaffe, ale większość jej klientów pozostaje nieujawniona.

Dodatkową gałęzią firmy jest sprzedaż, naprawa i przeglądy niektórych typów samolotów. Zaliczają się do nich L-159, L-39NG, F-5, A-4, MB-339, a konsulting może być prowadzony także w związku z F-16 i F/A-18. Taki dobór maszyn wynika oczywiście z doświadczenia płynącego z użytkowania tych samolotów.

Draken International posiada ona na stanie:

  • dwadzieścia osiem L-159
  • jedenaście sztuk A-4K Skyhawk w wariantach jedno- i dwumiejscowych
  • dziewięć MB-339CB
  • pięć L-39
  • dwadzieścia siedem MiG-ów-21 w wersjach BIS, MF i UM

Wszystkie one przeszły przeglądy generalne w 2012 roku lub później, a ich awionika i inne wyposażenie – na przykład fotele katapultowane – dostosowano do współczesnych standardów. Jako że Draken jest także oficjalnym przedstawicielem Aero Vodochody na Amerykę Północna i Południową, niedługo w ofercie będzie miał także model L-169AJT.

(inf. prasowa Draken International; fot. Draken International)