Pentagon upublicznił raport na temat rozwoju pojazdów wojskowych w roku budżetowym 2018. Z dokumentu wynika, że kołowe bojowe wozy piechoty Dragoon rozmieszczone w Europie padły ofiarą ataków hakerów.

Ujawnione informacje są niejasne. Z raportu wynika, że hakerzy wykorzystali w większości przypadków wady systemów zabezpieczeń sięgające czasów sprzed modernizacji wozów do standardu Dragoon. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko duże ryzyko dla wszystkich pojazdów rodziny Stryker. Ataki miały uderzyć przede wszystkim w systemy wymiany danych, nawigacji i cyfrowe systemy łączności.

Nie wiadomo jednak, czy hakerzy wykorzystali luki w zabezpieczeniach poszczególnych pojazdów, czy systemów dowodzenia i zarządzania walką. Raport nie informuje także, ile pojazdów padło ofiarą hakerów.

Kolejne niejasności dotyczą także zródła ataków. Tekst raportu jest tak sformułowany, że może dotyczyć rezultatów ćwiczeń. Równie dobrze może jednak sugerować aktywność na przykład rosyjskich oddziałów walki elektronicznej. Zapytany przez portal The Drive, rzecznik wyposażonego w Dragoony 2. Pułku Kawelerii odmówił udzielenia informacji, czy pojazdy padły ofiarą ataku w cyberprzestrzeni. Poprzestał na stwierdzeniu, że ćwiczenia prowadzono w maksymalnie realistycznych i wymagających warunkach.

Zobacz też: US Navy: To nie był cyberatak, lecz załóżmy, że był

(thedrive.com)

Tad Browning, Test Documentation Team, U.S. Army Operational Test Command Public Affairs