Niedługo ma rozpocząć się pierwszy przegląd techniczny i remont indyjskiego lotniskowca INS Vikramaditya. Zaplanowane prace przewidują wreszcie dozbrojenie jednostki.

Na pokładzie lotniskowca mają pojawić się pionowe wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Barak 1 produkcji izraelskiego koncernu Rafael oraz cztery zestawy obrony bezpośredniej AK-630. Całość uzbrojenia będzie pochodzić z przewidzianej do wycofania ze służby fregaty Godavari. Indyjska marynarka wojenna nie precyzuje czy Vikramaditya odziedziczy po fregacie wszystkie trzy bloki po osiem wyrzutni rakiet, czy tylko ich cześć. Nie wiadomo także kiedy lotniskowiec otrzyma przewidziane w pierwotnym projekcie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu Barak 8.

Remont okrętu będzie prowadzony w Stoczni Remontowej Marynarki Wojennej w Karwar na południu Indii. Vikramaditya, czyli dawny Admirał Gorszkow, a jeszcze wcześniej Baku, został przekazany Indiom w listopadzie 2013 po długiej przebudowie i licznych sporach z Rosją i jeszcze liczniejszych burzach medialnych w samych Indiach. Aktualnie skrzydło lotnicze jednostki składa się z szesnastu myśliwców MiG-29K i KUB oraz dziesięciu śmigłowców typów Ka-28, Ka-31 i HAL Dhruv.

(navyrecognition.com, fot, Indian Navy)