Rosjanie nie zwalniają tempa działań, które mają dać im pewną przewagę w walce o prymat w Arktyce. W tym celu powstanie między innymi nowe strategiczne dowództwo wojskowe. Niedawno otrzymaliśmy informacje, że wszelkie sprawy organizacyjne ustalą planiści do końca 2014 roku. Obecnie wiadomo już tyle, że do 2017 roku powstanie Dowództwo Północ, którego zadaniem będzie ochrona rosyjskich interesów w Arktyce i przeciwdziałanie wszelkim próbom uszczuplenia rosyjskich wpływów. Będzie ono odpowiedzialne za ochronę rosyjskiej żeglugi w Arktyce, pól naftowych i gazowych na szelfie arktycznym, a także północnych granic państwa. Zgodnie z wcześniejszą wypowiedzią członka rosyjskiego sztabu generalnego nowe dowództwo skupi w sobie dotychczasowe zasoby Floty Północnej, jednostki wojsk lotniczych i obrony przeciwlotniczej oraz specjalnie utworzone brygady arktyczne. Część jednostek Rosjanie dedykują specjalnie na ten cel z zasobów Zachodniego Okręgu Wojskowego. Obsługą zajmą się dodatkowe struktury administracyjne.

Powstaną również dwie nowe jednostki – zmechanizowane brygady arktyczne. – Pierwszą z nich tworzymy w rejonie Murmańska, a druga będzie gotowa do 2016 roku i stacjonować będzie w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym – powiedział Dowódca Wojsk Lądowych Rosji, generał-pułkownik Oleg Saljukow. Jednostki przejdą odpowiednie do warunków klimatycznych szkolenie, wyposaży się je w broń i umundurowanie, które zapewni komfortowe operowanie na tym obszarze. Do swojej dyspozycji otrzymają, między innymi pojazdy terenowe, skutery śnieżne i przegubowe pojazdy wojskowe.

Według głównodowodzącego rosyjską armią brygady będą patrolować i ochraniać rosyjską linię brzegową w Arktyce, towarzyszyć statkom w czasie rejsów na Morze Północne. Głównym celem psychologicznym będzie obecność wojskowa na tym obszarze i pokazanie światu, że Rosjanie temat Arktyki traktują bardzo poważnie.

(ria.ru; armyrecognition.com; na zdjęciu tytułowym fragment pocztówki ukazującej sowiecką dominację nad Arktyką. Napis w języku rosyjskim brzmi: Szczęśliwego Nowego Roku. Pełna wersja poniżej)

19757ea08ac2f902b372ea009b009717