Dowództwo Afrykańskie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych wyraziło zaniepokojenie planami zbliżającego się wycofania sił Unii Afrykańskiej z Somalii. Zdaniem Amerykanów zakończenie operacji w tej chwili przyczyni się jedynie do umocnienia Asz-Szabab i ponownego załamania się rządu Somalii. Oświadczenie to stanowi odpowiedź na coraz częstsze sugestie polityków kenijskich i ugandyjskich nawołujących do jak najszybszego zakończenia misji AMISOM.

Anonimowy oficer służący w Dowództwie Afrykańskim porównał kwestię stabilności Somalii do „dziecka, które jest bardzo młode i wrażliwe, przez co potrzebuje towarzystwa”. Mimo oskarżeń o zbytnie zaangażowanie w sprawy somalijskie przez członków opozycji prezydent Kenii Uhuru Kenyatta zapowiedział, że nie zamierza wycofać kontyngentu z AMISOM-u. Podobne decyzje zapadły w Ugandzie i Zambii, która wysłała do Rogu Afryki siły policyjne.

Asz-Szabab nadal stanowi poważne zagrożenie dla stabilności Afryki Wschodniej. Mimo rozłamu w 2015 roku na frakcję sprzymierzoną z tak zwanym Państwem Islamskim i drugą lojalną wobec Al-Kaidy ekstremiści nadal nie zostali pokonani.

Zobacz też: USA gotowe do większego zaangażowania w Afryce

(capitalfm.co.ke)

AMISOM Public Information