Dowódca 70. Zespołu Zadaniowego US Navy, kontradmirał Charles Williams, zwolnił komandora Josepha Carrigana ze stanowiska dowódcy krążownika USS Antietam typu Ticonderoga. Jest to pokłosie incydentu z 31 stycznia bieżącego roku, gdy dowodzony przez komandora Carrigana okręt wszedł na mieliznę u wybrzeży Japonii.

Chociaż dochodzenie w sprawie wypadku jeszcze się nie zakończyło, to ujawnione do tej pory fakty uzasadniają zdjęcie dowódcy ze stanowiska. Szczegóły, o jakie konkretnie powody zwolnienia chodzi, nie zostały ujawnione. Tymczasowym dowódcą okrętu został komandor Jonathan Duffy, będący zastępcą dowódcy 15. Eskadry Niszczycieli. Komandor Carrigan został oddany do dyspozycji dowódcy 7. Floty.

Przypomnijmy, że po wejściu na mieliznę okręt stracił możliwość samodzielnego ruchu, a odniesione uszkodzenia spowodowały wyciek oleju do morza. Nie podano jeszcze do wiadomości, jak duże są uszkodzenia okrętu i ile będzie kosztować jego naprawa, która prawdopodobnie będzie wymagać umieszczenia krążownika w suchym doku. Prace naprawcze mają rozpocząć się w ciągu kilku tygodni w Japonii.

(navaltoday.com)

US Navy / Photographer's Mate Airman Aaron Hampton