Dowódca senegalskich sił powietrznych generał Joseph Mamadou Diop odwiedził Czechy, żeby osobiście zapoznać się z samolotem L-39NG. Senegal jest pierwszym państwem, które kupiło te samoloty – otrzyma cztery maszyny w wersji szkolno-bojowej.

Lot zapoznawczy odbył się 6 października i trwał około godziny. Oprócz generała Diopa w kabinie znajdował się pilot fabryczny Aero Vodochodów Vladimír Továrek.

– Cieszę się, że miałem możliwość osobistego przetestowania samolotu – powiedział generał Diop. – To było wspaniałe przeżycie. Pilot Aero Vodochodów zademonstrował wspaniałą zwrotność samolotu, a ponadto nowy „szklany kokpit” oferuje znakomitą widoczność i podziwiałem czeskie krajobrazy.

– Projekt jest realizowany zgodnie z planem – powiedział dyrektor Aero Vodochodów Dieter John. – Na początku listopada skończymy drugi samolot przeznaczony do prób w locie, w trzecim kwartale 2020 roku zakończymy certyfikację samolotu w konfiguracji do szkolenia podstawowego i zaawansowanego, a do końca przyszłego roku certyfikację w roli lekkiego samolotu uderzeniowego.

Na początku października L-39NG wykonał także pierwszy lot międzynarodowy do słowackiej bazy Sliač. Słowacja jest kolejnym potencjalnym nabywcą tych samolotów. Maszyna została także zaprezentowana przedstawicielom zagranicznych sił powietrznych w czasie konferencji użytkowników L-39.

Zobacz też: LOM Praha kupi L-39NG

(airforce-technology.com)

AERO Vodochody