Dowodzący wielozadaniowym atomowym okrętem podwodnym HMS Trenchant komandor porucznik John Lewis został odwołany ze stanowiska. Powodem decyzji dowództwa było zezwolenie komandora na opisywane przez nas przed kilkoma dniami zorganizowanie przez załogę grilla po powrocie z patrolu.

– Możemy potwierdzić, że oficer dowodzący okrętem podwodnym HMS Trenchant został pozbawiony dowództwa – głosi oświadczenie rzecznika Royal Navy. – Zdajemy sobie sprawę z zainteresowania mediów tą kwestią, ale jesteśmy zobowiązaniu do zachowania poufności i nie będziemy w tej chwili udzielać dalszych komentarzy.

Wiadomo, że komandor porucznik Lewis pozostanie w brytyjskiej marynarce wojennej i trafi na inne stanowisko służbowe. Według anonimowego źródła w dowództwie organizacja imprezy była tylko jednym z powodów, które zachwiały zaufaniem do osoby komandora.

Według danych z 29 kwietnia w Wielkiej Brytanii odnotowano 162 tysiące zachorowań na COVID-19. Z kolei według szacunków z 16 kwietnia około 9% personelu brytyjskich sił zbrojnych nie mogło pełnić służby z powodu pandemii. Nie wszyscy zachorowali, bo nieobecność na służbie dotyczy również poddanych kwarantannie czy osób opiekujących się najbliższymi.

Siły zbrojne na całym świecie borykają się z problemami w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Szczególnie trudne jest zachowanie bezpieczeństwa na okrętach wojennych, gdzie specyfika służby wymusza liczne kontakty międzyludzkie na małej, zamkniętej przestrzeni. Wiele zachorowań odnotowano między innymi na amerykańskim lotniskowcu USS Theodore Roosevelt, niszczycielu USS Kidd i francuskim lotniskowcu Charles de Gaulle.

Zobacz też: COVID-19: Osłabione okręty szpitalne typu Mercy

(taskandpurpose.com, independent.co.uk , bbc.com)

Neil Abbott/Neeeiiil, CC BY-SA 3.0