Dowodzący brytyjskim lotniskowcem HMS Queen Elizabeth komandor Nick Cooke-Priest został usunięty ze stanowiska. Dowództwo brytyjskiej marynarki wojennej potwierdziło tę informację, podając, że Cooke-Priest został przydzielony do innych zadań, ale nie ujawniło powodów tej decyzji.

Według nieoficjalnych informacji pojawiających się w brytyjskich mediach decyzja o usunięciu komandora ze stanowiska zapadła, ponieważ dowódca lotniskowca wykorzystywał służbowy samochód do celów prywatnych.

Nowym dowódcą HMS Queen Elizabeth zostanie komandor Steve Moorhouse, który w tej chwili jest dowódcą znajdującego się jeszcze w budowie lotniskowca HMS Prince of Wales. Będzie to trudny czas dla załóg obu jednostek ponieważ z jednej strony HMS Prince of Wales ma w tym roku rozpocząć próby morskie, a z drugiej – jeszcze w tym roku mają się zakończyć próby lotnicze na HMS Queen Elizabeth. Nie wiadomo, kiedy komandor Moorhouse obejmie nowe obowiązki.

Komandor Nick Cooke-Priest był drugim dowódcą HMS Queen Elizabeth. Objął funkcję w październiku 2018 roku, gdy okręt przebywał w Nowym Jorku. Pierwszym dowódcą lotniskowca był wiceadmirał Jerry Kyd, który stoi teraz na czele całej Royal Navy.

Zobacz też: HMS Queen Elizabeth pod ostrzałem brytyjskich mediów

(navaltoday.com)

Ministry of Defence