Naczelnik Głównego Dyrektoriatu Czołgów Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej generał Aleksander Szewczenko poinformował, że czołgi T-90M Proryw-3 rozpoczęły już próby państwowe. Przyznał również, że wszystkie prace nad zmianami i modernizacją uległy przyspieszeniu dzięki doświadczeniu bojowemu wyniesionemu z działań w Syrii. Teraz już wiadomo, że zmodernizowane czołgi trafią do rosyjskich pancerniaków w 2018 roku.

W styczniu 2017 roku Uralskie Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Transportowo-Maszynowego w Niżnym Tagile zdecydowało się na ujawnienie nowego czołgu T-90M Proryw-3. 9 września czołgi tego typu po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na poligonie Ługa pod Sankt Petersburgiem. Wcześniej, w sierpniu, podczas forum militarno-technicznego Armija-2017 podpisano kontrakt na dostawy zmodernizowanych czołgów T-72B, T-80BW i T-90.

T-90M Proryw-3 waży około 50 ton, ma prześwit 45 centymetrów, wyposażono w nowy silnik o mocy 1130 koni mechanicznych. Załogę nadal tworzą trzy osoby: kierowca, dowódca i działonowy. Dowódca czołgu dysponuje stabilizowanym w dwóch płaszczyznach przyrządem obserwacyjno-celowniczym. Czołg można wyposażyć w system zarządzania polem walki. Dodatkowo na wyposażeniu znalazł się elektrooptyczny system zakłócający Sztora-1, nowy układ automatycznego śledzenia celów i system kierowania ogniem, który ma zapewnić niszczenie celów szybo się przemieszczających. Nie mogło zabraknąć sławnej drewnianej belki, znanej z radzieckich/rosyjskich konstrukcji, tym razem zamontowanej po prawej stronie kadłuba.

Zmieniono konstrukcję wieży, która ma teraz konstrukcję modułową i oddzielony magazyn amunicji. Czołg uzbrojony jest w gładkolufową armatę 2A46M-5 kalibru 125 milimetrów i sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Na dachu wieży znajduje się zdalnie sterowany karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra, który może zwalczać cele naziemne i powietrzne.

Nowy czołg jest naturalnym następcą modernizacji T-90AM Proryw-2, bardziej znanej w wersji eksportowej jako T-90MS (na zdjęciu). Jest do niej zewnętrznie podobny, choć dostrzegalne są pewne różnice w wyglądzie zewnętrznym. W dolnej części wieży pojawiły się dookólne ekrany przeciwkumulacyjne. Metalowa osłona ma chronić wrażliwe miejsce łączenia wieży z kadłubem. W miejsce pancerza Kontakt-5 zainstalowano modułowy pancerz reaktywny 4S23 Rielikt. Dodany pancerz ma zapewnić zwiększoną ochronę czołgu przed podkalibrowymi pociskami przeciwpancernymi ze stabilizatorem brzechwowym (APFSDS).

Pakiet modernizacyjny jest przeznaczony dla 125 czołgów T-90 i 300 T-90A.

Zobacz też: Rusza modernizacja rosyjskich T-80

(defenseworld.net)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International