Kilkanaście czołgów T-72 dostarczono do portu w Dżibuti. To pierwsza transza pojazdów pancernych zakupionych przez etiopskie ministerstwo obrony. Tym samym jest to początek wywiązywania się z umowy zawartej przez ukraińskie przedsiębiorstwo zajmujące się handlem bronią, czyli Ukrspeceksport. Wspomniany kontrakt zawarto w pierwszej połowie 2011 roku. Jego wartość wyniosła ogółem 100 milionów dolarów, co stanowi 25% budżetu obronnego tego państwa. Umowa przewiduje dostawę 200 sztuk zmodernizowanych T-72 (wariant T-72E1).

Wyposażenie pojazdów pancernych ma się składać z nowych jednostek napędowych z silnikami o mocy 1050 koni mechanicznych, zmodernizowanej wektroniki i reaktywnego opancerzenia. Ponadto każda maszyna będzie uzbrojona w kierowane pociski przeciwpancerne.

W rankingu zamieszczonym w raporcie Global Firepower Etiopię uznano za drugą potęgę militarną na kontynencie afrykańskim po Egipcie i dwudziestą ósmą w skali globalnej. Etiopskie siły zbrojne składają się z wojsk lotniczych i armii. W 2012 roku w skład tych pierwszych wchodziło mniej więcej trzy tysiące żołnierzy i pracowników cywilnych. W wojskach lądowych zaś służyło około stu pięćdziesięciu tysięcy wojskowych. Etiopia jest również wśród dziesięciu krajów, które w największym stopniu przyczyniają się do wypełniania misji pokojowych na całym świecie. Największy wysiłek skierowano na łagodzenie sporów między Sudanem i Sudanem Południowym. W międzynarodowym kontyngencie w regionie Abyei służy około czterech tysięcy etiopskich żołnierzy.

(armyrecognition.com)