W rosyjskojęzycznych serwisach internetowych pojawiła się informacja o gotowości do rozpoczęcia dostaw od 2019 roku systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-500 Promietiej (Samodierżec) projektowanego przez rosyjski koncern Ałmaz-Antiej. Źródłem informacji był dyrektor do spraw polityki produkcji i technologii Aleksander Wiedrow. Prototyp systemu S-500 jest w fazie projektowania i ma być gotowy jeszcze w tym roku. Rosjanie zakładają, że system ma być zdolny do przechwytywania celów w zasięgu 600 kilometrów.

Pomimo że pierwsze prace koncepcyjne rozpoczęto w 2002 roku, niektóre dane dotyczące nowego uzbrojenia miały powstać już w latach dziewięćdziesiątych. System Samodierżec ma składać się z stanowiska dowodzenia radaru obserwacji i wykrywania 91N6A(M) o zasięgu od 1300 do 2000 kilometrów, radarem obserwacji okrężnej 96Ł6-1 oraz dwie jednostki ogniowe wyposażone w osiem lub dwanaście wyrzutni 77P6 z radarami kierowania ogniem 76T6 lub 77T6.

Taka konfiguracja ma pozwolić na jednoczesne zwalczanie co najmniej dwunastu celów o prędkości do siedmiu kilometrów na sekundę. Główne elementy systemu mają być osadzone na kołowych nośnikach: wyrzutnia i radary na podwoziu BAZ-69096 (na zdjęciu), zaś stanowisko dowodzenia na podwoziu BAZ-69092.

Jeszcze niedawno producent zapewniał, że nie będzie problemów z dostawą S-500 już w 2017 roku. Środowisko wojskowe nie było tak optymistyczne i za najbardziej realny termin uznawało rok 2020. Najnowsze informacje wypośrodkowują termin. Nie wiadomo obecnie, jaka liczba zestawów miałaby zostać dostarczona w 2019 roku, jednak zgodnie z założeniami Państwowego Programu Zbrojeniowego do końca dekady w służbie ma być dziesięć dywizjonów opartych na zestawach S-500, a docelowa ich liczba ma wynosić trzydzieści osiem dywizjonów.

Zobacz też: Testy odbiorcze S-350E Witiaź zakończą się w 2017 roku

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International