Rosyjski koncern Ałmaz-Antej rozpocznie dostawy kompleksu przeciwlotniczego średniego zasięgu S-350E Witiaź w 2016 roku. Tę informację ujawnił szef koncernu Witalij Nieskorodow, który zapowiedział, że w następnym roku system przejdzie komplet testów, a produkcja seryjna rozpocznie się w roku 2015. Nowy kompleks zastąpi przestarzałe systemy S-300PS. Konieczność wymiany wynika z potrzeby zwalczania pocisków manewrujących i bezzałogowych statków latających, wobec których kompleks S-300PS nie spełnia oczekiwań.

Prace nad nowym systemem przeciwlotniczym formalnie rozpoczęły się w 2007 roku. Koncern Ałmaz-Antej planuje przekazać system rosyjskiemu Ministerstwu Obrony przed końcem bieżącego roku. Wtedy też planowany jest początek testów, a pierwsze dostawy rozpoczną się w przyszłym roku. Dokładny termin wprowadzenia do służby zostanie jednak określony dopiero po tym, jak odbędą się pierwsze próby. Kompleks 50R6 Witiaź stanie się w przyszłości uzupełnieniem innych systemów – średniego zasięgu S-400, Pancyr-S1 i dalekiego zasięgu S-500 – tworząc wraz z kompleksem bliskiego zasięgu Morfiej całościowy system ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zapewni to zdolność do niszczenia celów w zakresie od 5 do 400 kilometrów na wysokości od 5 metrów wzwyż.

W skład kompleksu przeciwlotniczego 50R6 Witiaź wchodzą wielozakresowy system radarowy ze skanowaniem dookólnym 50N6A, wóz dowodzenia 50K6A, 12-prowadnicowa pionowa wyrzutnia rakiet 50P6 i kierowane pociski rakietowe 9M96 o zasięgu do 120 kilometrów. Wszystkie elementy są umieszczone na ciężkich terenowych pojazdach wojskowych GAZ-6909.

(en.rian.ru)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported