Korporacja Irkut poinformowała o dostawie dla rosyjskiego lotnictwa pierwszych dwu wielozadaniowych Su-30SM. Umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej oraz spółką została podpisana w marcu 2012 roku i przewiduje dostarczenie trzydziestu nowych samolotów do 2015 roku.

21 września odbył się dziewiczy lot wielozadaniowego samolotu bojowego Su-30SM. Podczas lotu testowego, który trwał dwie godziny, nie zanotowano żadnych problemów. Przeprowadzony został przez dwóch pilotów z koncernu Irkut. Drugi Su-30SM dołączył do testów w poniedziałek, wykonując lot trwający godzinę i czterdzieści minut. Jego próba również zakończyła się sukcesem.

Su-30SM jest wielozadaniową maszyną zbliżoną do dostarczanych Indiom Su-30MKI. Zasięg około trzech tysięcy kilometrów sprawia, że jest zdolny do realizacji zadań bojowych w dużej odległości od bazy i w każdych warunkach pogodowych. Jednostkę napędową stanowią dwa silniki Saturn AL-31F. Charakter jego zastosowania może być różny. Samolot nadaje się do wywalczenia przewagi powietrznej oraz spełnia funkcje obrony powietrznej. Co więcej, przeznaczony może być do patrolowania przestrzeni powietrznej oraz zwiadu morskiego. Ponadto wykonuje operacje eskortowania oraz przechwytywania innych maszyn, a także zdolny jest również do przeprowadzenia ataków na cele naziemne.

Dwumiejscowy Su-30SM posiada lepsze zdolności manewrowania i wyposażony został w radar z anteną fazowaną. Projektowany specjalnie na zamówienie rosyjskiego lotnictwa będzie odpowiedzią na wymagania stawiane przez lokalne warunki. Nowe samoloty będą mieć do dyspozycji uzbrojenie precyzyjne takie jak kierowane przeciwokrętowe pociski rakietowe Oniks. Su-30SM prawdopodobnie będzie również wykorzystywany do szkolenia pilotów wielozadaniowych myśliwców w wersji jednomiejscowej.

W tej wersji samolotu ulepszono radar, system łączności oraz rozpoznania „swój –obcy”. Zamontowano również canardy w celu zwiększenia zwrotności samolotu oraz cyfrowy elektroniczny system sterowania „fly-by-wire”.

(en.rian.ru)