Angola otrzymała pierwsze trzy samoloty szkolno-bojowe A-29 Super Tucano. Uroczyste ich przekazanie odbyło się 31 stycznia na terenie zakładów Gavião Peixoto w São Paulo.

Dostawa stanowi realizację umowy podpisanej w marcu ubiegłego roku. Embraer zobowiązał się do dostawy sześciu A-29 Super Tucano wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i zapasem części zamiennych. Na mocy tego porozumienia pierwsze maszyny miały trafić do odbiorcy jeszcze w 2012 roku, jednak doszło do nieznacznego opóźnienia. Harmonogramu dostaw pozostałych trzech samolotów nie ujawniono.

Dyrektor Embraer Defense and Security, Luiz Carlos Aguiar, powiedział że wybór przez kolejny kraj afrykański A-29 Super Tucano stanowi dobry przykład na jego przydatność w warunkach lokalnych. Zdaniem Aguiara jest to solidny, wszechstronny i bardzo skuteczny, a zarazem sprawdzony samolot bojowy z niskimi kosztami eksploatacji. Samolotów planowane jest eksploatowany przez lotnictwo na misje nadzoru granicznego.

Zasilana za pomocą silnika turbośmigłowego Pratt & Whitney Canada PT6A-68C maszyna przeznaczona jest do prowadzenia szerokiej gamy operacji wojskowych, w tym prowadzenia walki z partyzantami (COIN), wsparcia lotniczego oraz misji rozpoznawczych, obserwacyjnych i wywiadowczych (ISR).

Ponadto samolot może być wyposażone w dodatkowe, podwieszane, uzbrojenie konwencjonalne i inteligentne systemy broni. Istnieje również możliwość skonfigurowania maszyny do celów szkolenia zaawansowanego.

Angola stała się obecnie trzecim państwem afrykańskim, które stało się użytkownikiem tej maszyny. Wcześniej otrzymały je Burkina Faso (2011 rok) i Mauretania (2012 rok). Łączna wartość kontraktów z krajami afrykańskimi oscyluje wokół 180 milionów dolarów. Samolot służy również w siłach lotniczych Brazylii, Dominikany, Kolumbii, Ekwadoru, Chile i Indonezji.

(airforce-technology.com)

Giulliano B. Frassetto / Brazilian Air Force, via Wikimedia Commons