Lockheed Martin UK dostarczył pierwsze wieże z serii produkcyjnej dla bojowych wozów piechoty Ajax. Do tej pory General Dynamics Land Systems otrzymało osiem wież, które są integrowane z kadłubami. Pierwsza do odbiorcy trafiła w marcu, zaś dwie kolejne są już w drodze. Te informacje przekazał Alan Lines, wiceprezes i dyrektor zarządzający zakładów w Ampthill w hrabstwie Bedfordshire podczas targów obronnych Defence Vehicle Dynamics 2018 w Millbrook.

Moduł uzbrojenia składa się ze stabilizowanej armaty CTAS (Case Telescoped Armament System) kalibru 40 milimetrów, wykorzystującej amunicję teleskopową, i karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra. Lockheed Martin UK jest podwykonawcą, którego zadaniem jest produkcja, dostawa, integracja oraz przeprowadzenie testów i certyfikacja wieży.

Kontrakt zakłada dostawę 245 wież dla wariantu rozpoznawczego. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zapewniają, że pod dostawie ośmiu wież tempo produkcji w zakładach w Ampthill będzie stale rosnąć, a optymalne tempo zostanie osiągnięte w 2019 roku.

W czasie odbywających się w dniach 19–20 września targów DVD 2018 General Dynamics Land Systems UK pokazał Ajaksa w czterech wariantach: rozpoznawczego Ajaksa, transportera opancerzonego Ares, wozu dowodzenia Apollo i zabezpieczenia technicznego Atlas.

Zobacz też: Lockheed Martin dostarczy wyrzutnie rakiet dla fregat typu 26

(janes.com)

Andrew Linnett/MOD