Raytheon poinformował o podpisaniu z brytyjskim ministerstwem obrony kontraktu na dostawę pięciu sztuk systemu obrony bezpośredniej Phalanx CIWS Block 1B. Wartość, na jaką opiewa podpisane porozumienie, to 42,8 miliony funtów szterlingów. Zakładany termin realizacji dostaw pierwszych egzemplarzy to 2013 rok.

Dostarczone przez Ratheona egzemplarze zostaną zamontowane na pokładach okrętów wsparcia brytyjskiej Marynarki Wojennej. Ich instalację na okrętach zapewni Babcock Marine. Co więcej, odpowiedzialna będzie również za kwestie wsparcia technicznego w czasie eksploatacji.

Phalanx CIWS to system artyleryjski stosowany do niszczenia pocisków przeciwokrętowych oraz samolotów na bardzo krótkich dystansach. Jednym z najważniejszych komponentów tego systemu jest sześciolufowe działko systemu Gatlinga M61 Vulcan kalibru 20 mm. Podłączone zostało do radaru przeznaczonego do odnajdywania i późniejszego śledzenia celów. Działko zaprojektowane jest do strzelania długimi seriami dlatego wewnętrzne powierzchnie luf oraz ich wyloty zostały utwardzone zapewniając tym samym większą trwałość i mniejszy rozrzut pocisków. Szybkostrzelność systemu jest uzależniona od wersji i waha się od trzech do czterech i pół tysiąca strzałów na minutę. Działko jest zamontowane na autonomicznej wieżyczce wraz z systemem kierowania ogniem. Jego działania jest w pełni zautomatyzowane w zakresie obserwacji przestrzeni, wykrywania i śledzenia celów. System ten zdalnie przeprowadza atak, raportując następnie za pomocą sprzęgniętego z komputerem systemu radarowego zniszczenie obiektu.

Systemy obrony bezpośredniej Phalanx CIWS cieszą się dużym zaufaniem wśród marynarzy wielu flot na świecie. Dysponuje nimi około dwudziestu pięć państw świata w liczbie ponad ośmiuset dziewięćdziesięciu zestawów. Korzysta z nich również Marynarka Wojenna RP. Zamontowane zostały na fregatach typu Oliver Hazard Perry (ORP Pułaski i ORP Kościuszko).

Ich wartość podkreślana jest przez producenta. Według przedstawicieli Ratheona, system ten idealnie nadaje się dla jednostek działających na pełnym morzu. Jednocześnie jest tak samo dobry dla okrętów przybrzeżnych. Dzięki specjalnemu panelowi czujników, Phalanx jest sprawdzonym rozwiązaniem dla ochrony przed zagrożeniami pochodzącymi z lądu, morza lub powietrza.

(defencetalk.com)