Rząd Rumunii podpisał umowę z US Army na dodatkowe komponenty systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Zakup, obejmujący nieujawnioną liczbę pocisków przechwytujących GEM-T firmy Raytheon dla Patriota, odbywa poprzez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w procedurze zagranicznej sprzedaży wojskowej (FMS). Podpisanie umowy pozwala na rozpoczęcie przez rząd amerykański negocjacji kontraktowych z Raytheonem.

– Pociski GEM-T zapewnią Rumunii niezrównane możliwości obrony przeciwko całej gamie zaawansowanych zagrożeń, kryjących się w arsenałach agresywnych, wrogich państw – powiedział Mike Ellison, manager Raytheona odpowiedzialny za Rumunię.

Wszystkie jednostki ogniowe Patriot, które otrzyma Rumunia, zostaną zbudowane od podstaw. I choć system ten nosi tę samą nazwę i wygląda podobnie jak system Patriot, który bronił NATO w czasach zimnej wojny, został gruntownie unowocześniony.

– Pociski, które wyprodukujemy dla Rumunii będą zawierały komponenty azotku galu (GaN), a więc będą w najnowszej technologii, która pozwala wydłużyć czas użytkowania pocisku i sprawia, że system jest jeszcze bardziej niezawodny – powiedział Michelle DeMaio, manager rumuńskiego programu Patriot.

Zobacz też: Rumunia liderem NATO w inwestycjach obronnych

(informacja prasowa)

Raytheon