Szwajcarski koncern zbrojeniowy General Dynamics European Land Systems otrzymał od ministerstwa obrony Rumunii kontrakt na dostawę kolejnych amfibijnych kołowych transporterów opancerzonych Piranha III w układzie 8 × 8 dla rumuńskich sił zbrojnych. Będzie to już piąta transza, choć Bukareszt ma tych pojazdów tylko trzydzieści jeden. Choć informacja w mediach pojawił się niedawno, umowę obie strony podpisały 30 grudnia 2016 roku.

Zakup nowych pojazdów opancerzonych jest zgodny z programem modernizacji taboru transporterów opancerzonych znajdujących się na wyposażeniu rumuńskich wojsk lądowych. Zakup kolejnych maszyn jest podyktowany koniecznością wymiany przestarzałego sprzętu sowieckiego i chęcią jeszcze lepszego dostosowania się do wymagań stawianych przed członkami NATO. Rumuni zdecydowali o zakupie Piranhi III biorąc pod uwagę doświadczenia wyniesione z użytkowania tych pojazdów przez około 10 lat.

Rumuńskie dowództwo wojsk lądowych i żołnierze są zadowoleni z wykorzystania pojazdów, zarówno w kraju, jak i na misjach zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Pierwsze Piranhe zamówiono w maju 2007 roku, stosując tak zwaną pilną potrzebę operacyjną. Uzbroił je izraelski Elbit, dostarczając między innymi zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Wave-ASRWS (Advanced Stabilized Remote Weapon Station) z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra oraz podzespoły optyczne, w tym termalny przyrząd obserwacyjny kierowcy DTV (Driver Thermal Viewer).

Do odbiorcy trafiły w latach 2007–2008 i stały się uzupełnieniem sprzętu produkowanego z pomocą sowieckiej myśli technologicznej licencyjnych transporterów TAB-77, TAB-33 i TAB-71, które nadal są szeroko wykorzystywane w rumuńskich siłach zbrojnych. W przyszłości Bukareszt zamierza opracować własny transporter opancerzony.

Zobacz też: Duńskie Piranhe V w 2018 roku

(armyrecognition.com; defense-aerospace.com)

Constantin Barbu, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic