Stocznia Cochin Shipyard Limited spodziewa się rychłego podpisania umowy na dodatkowe korwety dla indyjskiej marynarki wojennej. Jednostki mają zostać ukończone w wariancie zwalczania okrętów podwodnych.

W planach jest budowa łącznie ośmiu korwet za 777 milionów dolarów. Prototypowa jednostka ma zostać dostarczona w ciągu 42 miesięcy od chwili zawarcia kontraktu, kolejne jednostki – w tempie po dwie rocznie. Ostatni okręt powinien zostać dostarczony w roku 2024.

Najprawdopodobniej nowe korwety będą należeć do typu Kamorata lub będą jego zmodyfikowaną wersją. Wymagania marynarki wojennej mówią o okrętach zdolnych do walki w warunkach wykorzystania broni masowego rażenia, uzbrojonych w armatę kalibru 76,2 milimetra, dwa wielolufowe zestawy obrony bezpośredniej kalibru 30 milimetrów z własnym systemem kierowania ognia, miotacze rakietowych bomb głębinowych i wyrzutnie torped oraz wyposażonych w zaawansowaną elektronikę. Korwety mają także przenosić śmigłowiec przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych.

Plany budowy nowych korwet są elementem ambitnego programu rozbudowy floty. Indie zamierzają stać się potęgą morską o znaczeniu globalnym i powstrzymać ekspansję Chin w basenie Oceanu Indyjskiego.

Zobacz też: Koncepcja nowych indyjskich niszczycieli

(navyrecognition.com, naval-technology.com)

Indian Navy