Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych przyznały BAE Systems zlecenie o wartości 249 milionów dolarów na dostawę dodatkowych sześćdziesięciu haubic samobieżnych M109A7, które poprawią zdolności artyleryjskie Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (Armored Brigade Combat Team, ABCT). Dodatkowe zamówienie wynika z wykorzystania opcji zawartej w istniejącej umowie na produkcję małoseryjną i obejmuje także wyprodukowanie sześćdziesięciu gąsienicowych wozów amunicyjnych M992A3, które będą towarzyszyć M109A7.

– Cieszymy się z możliwości dostarczania kolejnych nowych haubic i zwiększania ochrony naszych żołnierzy – powiedział Jeremy Tondreault, wiceprezes i dyrektor generalny działu wozów bojowych w BAE Systems. – M109A7 z pewnością umożliwia wojsku realizację bieżących misji oraz wspiera jego przyszłe potrzeby i wymagania dzięki zastosowaniu precyzyjnych środków artyleryjskich dalekiego zasięgu.

M109A7 to dla US Army ważny program zwiększający potencjał ogniowy jednostek ABCT. „Cyfrowy szkielet” i zwiększona autonomiczna zdolność do wytwarzania energii są w opinii producenta głównymi zaletami M109A7. Dzięki tym cechom nowe haubice zapewniają jednostkom ABCT bardziej niezawodne, elastyczne i cechujące się dużą przeżywalnością wsparcie ogniem pośrednim.

M109A7 znacząco ulepszono w stosunku do M109A6, gdyż – przy zachowaniu przestrzeni, masy i układu chłodzenia zespołu napędowego haubicy z poprzedniej wersji – w nowej konstrukcji przewidziano znaczny potencjał rozwojowy, pozwalający wykorzystać nowe, przyszłe technologie. W konstrukcji pojazdu zastosowano nowe podwozie, silnik, skrzynię biegów, zawieszenie, układ kierowniczy, nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę. Armata pojazdu pozostaje taka sama jak w M109A6.

Pierwotną umowę zawarto w 2017 roku. Obecne zamówienie zwiększyło całkowitą liczbę zamówionych zestawów pojazdów – haubic M109A7 i wozów amunicyjnych M992A3 – do 156, a łączną wartość zamówienia do 1,16 miliarda dolarów. Prace nad M109A7 będą wykonywane w kilku zakładach koncernu zajmujących się produkcją wozów bojowych, w tym w: Aikenie w Karolinie Południowej, Elginie w Oklahomie, Sterling Heights w Michigan i Yorku w Pensylwanii.

Zobacz też: Kałasznikow inwestuje w druk 3D

(Informacja prasowa)

US Army