Koncern Airbus Helicopters poinformował o zamówieniu na cztery śmigłowce wielozadaniowe H225M złożonym przez Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii. Tym samym flota tajlandzkich Caracali zwiększy się do dwunastu sztuk do roku 2021.

Umowę ogłoszono publicznie 20 września 2018 roku. Nowe śmigłowce zostaną wyposażone w pływaki awaryjne, liny do desantu i transportu, szperacze i głowice elektrooptyczne. Dołączą one do obecnej floty sześciu H225M przeznaczonych do zadań SAR i CSAR oraz transportu żołnierzy. Nowy kontrakt obejmuje także wsparcie techniczne na miejscu oraz kontynuację zadań z zakresu zarządzania eksploatacją floty.

Pozostałe dwa tajlandzkie Caracale z pierwszego zamówienia zostaną dostarczone Tajlandii jeszcze w 2018 roku.

– Od momentu pierwszej dostawy w 2015 roku śmigłowce H225M doskonale służą Królewskim Siłom Powietrznym Tajlandii – powiedział Philippe Monteux, odpowiedzialny w koncernie za rejon Azji Południowo-Wschodniej i Pacyfiku. – Jesteśmy dumni z dodatkowego zamówienia, które dowodzi pewności i zaufania użytkownika do naszych produktów i naszego zaangażowania w zakresie ich wsparcia.

Dziś w służbie w różnych krajach świata znajduje się już blisko dziewięćdziesiąt H225M, które dotychczas wylatały 100 700 godzin.

Zobacz też: Tajlandia poszukuje następcy AH-1

(informacja prasowa)

Airbus Helicopters / Anthony Pecchi