Tajlandia zdecydowała się zakupić dwadzieścia jeden dodatkowych kołowych transporterów opancerzonych BTR-3. Trwają także rozmowy w sprawie uruchomienia lokalnej linii montażowej pojazdów.

Spośród nowych transporterów piętnaście zostanie dostarczonych w odmianie BTR-3E1, a pozostałe w najnowszej – BTR-3RK – będącej niszczycielem czołgów. BTR-3RK pomyślnie przeszedł testy w drugiej połowie czerwca bieżącego roku. Uzbrojenie pojazdów jest złożone z czterech zainstalowanych na wieży wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier. Ich uzupełnieniem jest wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kalibru 12,7 milimetra. Transportery mają zostać wysłane drogą morską z Odessy do Tajlandii w połowie sierpnia.

W ramach kontraktów z lat 2006 i 2011 o łącznej wartości 270 milionów dolarów Bangkok zakupił 233 BTR-3E1 w różnych wersjach, w tym samobieżnych moździerzy 81 i 120 milimetrów oraz wozów ewakuacyjnych. Zainteresowanie Tajów kolejnymi pojazdami jest na tyle duże, że trwają rozmowy w sprawie otwarcia w Tajlandii linii montażowej, na której składano by transportery z części dostarczonych przez Ukraińców. Jednocześnie ukraiński konglomerat Ukroboronprom rozważa możliwość ustanowienia w Tajlandii centrali serwisowej transporterów.

(army-technology.com)