Indie zamówią dodatkową partię śmigłowców bojowych AH-64E Apache. Informację taką podał dziennik The Hindu, powołując się na źródło w indyjskich siłach zbrojnych. W grę wchodzi zakup sześciu śmigłowców.

Umowa ma zostać podpisana na początku przyszłego roku, a jej koszt szacowany jest na 930 milionów dolarów. Początek dostaw przewidywany jest na rok 2022. Rozmowy w sprawie zamówienia dodatkowych AH-64E trwały już od jakiegoś czasu, sprzedaż dodatkowych sześciu maszyn została zaakceptowana przez amerykański Departament Stanu w czerwcu tego roku.

Indie zamówiły dwadzieścia dwa AH-64E w czerwcu 2018 roku po długich negocjacjach. Pierwszy śmigłowiec uroczyście przekazano 10 maja tego roku w zakładach Boeinga w Mesie w stanie Arizona. Wszystkie maszyny mają zostać dostarczone do końca przyszłego roku. Kontrakt zawierał klauzulę na zakup dodatkowych jedenastu AH-64. Wojsko zamierzało w pełni ją wykorzystać, ale rząd ograniczył zamówienie do sześciu sztuk.

Apache zastępują w jednostkach Mi-35. Nowe śmigłowce bojowe kierowane są w rejon spornych granic z Pakistanem i Chinami.

Zobacz też: LCH zakończył testy uzbrojenia

(thehindu.com)

Indyjskie ministerstwo obrony