Szwajcaria kontynuuje wdrażanie programu Luftpolizeidienst 24 (LP24), mającego zapewnić temu państwu całodobową obronę powietrzną przez cały rok. Od 1 stycznia para dyżurna myśliwców F/A-18 pełni codzienną służbę od godziny 6.00 do 22.00, w tym w weekendy i święta. Do 2020 roku dyżury mają być rozszerzone na całą dobę we wszystkie dni w roku.

Ideę wprowadzenia całorocznych dyżurów myśliwców zapoczątkował w 2009 roku minister Hans Hess. Początkowo postulował on jedynie wydłużenie czasu dyżurów poza standardowe godziny pracy. Pierwszy etap wszedł w życie dopiero z początkiem 2016 roku. Od tego momentu para dyżurna była dostępna przez pięćdziesiąt tygodni w roku w dni robocze od 8.00 do 18.00. Od stycznia 2017 roku dyżury rozciągnięto na wszystkie dni w roku, ale godziny pozostały bez zmian.

Teraz godziny dyżurowania wydłużono od 6.00 do 22.00. W tym czasie odbywa się 90% ruchu lotniczego nad Szwajcarią. W czasie dyżuru dwa myśliwce F/A-18 są gotowe do startu w ciągu piętnastu minut. Główną bazą jest Payerne, a bazami rezerwowymi są Emmen i Meiringen.

W czasie dyżurów myśliwce mogą startować do dwóch rodzajów misji. Pierwsza jest określana jako Hot Mission i dotyczy sytuacji naruszenia szwajcarskiej przestrzeni powietrznej lub poważnego naruszania zasad ruchu lotniczego. Druga jest nazwana Live Mission i jest realizowana w sytuacji, gdy nad Szwajcarią przelatuje samolot rządowy innego państwa i wymagana jest zgoda dyplomatyczna, a myśliwce eskortują taki samolot.

Rozszerzenie godzin dyżurów oznacza, że samoloty będą mogły latać – w razie konieczności również z prędkością naddźwiękową – poza standardowymi godzinami lotów wojskowych, co może skutkować zwiększonym hałasem dla części mieszkańców. Ponadto, jako że do tej pory szwajcarscy piloci mieli małe doświadczenie w lotach nocnych, zostanie zwiększona liczba treningów tego elementu rzemiosła lotniczego. W związku z tym para dyżurna będzie mogła wykonywać wieczorne loty treningowe w poniedziałki i środy.

Zobacz też: Szwajcaria zaczyna wybór systemu przeciwlotniczego

(vbs.admin.ch, defense-aerospace.com)

Jim.van.de.Burgt via Wikimedia Commons