Już jutro, w sobotę 16 listopada, w Siewierodwińsku odbędzie się uroczysta ceremonia przekazania Indiom remontowanego w Rosji lotniskowca INS Vikramaditya. Zakupiony od Rosjan okręt po długim remoncie i wielu opóźnieniach nareszcie trafi w ręce indyjskich właścicieli.

Ceremonia odbędzie się w stoczni remontowej lotniskowca Siewmasz w Siewierodwińsku. Miasto to znajduje się na wybrzeżu Morza Białego na północy Rosji (obwód archangielski). Delegacji Indii przewodzi minister obrony tego kraju, Arackaparambil Kurian Antony.

Przeprojektowany okręt zyskał miano lotniskowca projektu 11430, podczas gdy oryginalnie nosił oznaczenie projektu 11434 i był określany jako ciężki krążownik lotniczy. Pierwotnie jednostka nosiła nazwę Admirał Gorszkow. Po wejściu do służby stanie się nowym okrętem flagowym floty, zastępując tym samym wysłużony już lotniskowiec INS Viraat.

Admirał Gorszkow był ostatnim i najbardziej rozwiniętym technologicznie radzieckim okrętem lotniczym typu Kijew. Łącznie zbudowano cztery tego typu jednostki. Spośród nich jedną (Noworossijsk) zezłomowano w Korei Południowej, a dwie pozostałe (Kijew i Mińsk) zostały sprzedane do Azji i funkcjonują obecnie jako centra parków tematycznych w Chinach – w Tiencinie i Shenzhenie. Budowa Admirała Gorszkowa odbywała się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wówczas okręt nosił jeszcze nazwę Baku, jednak po rozpadzie Związku Radzieckiego ją zmieniono. Wodowanie kadłuba odbyło się w 1982 roku. Do służby radzieckiej jednostka weszła w 1987 roku. Jej kariera nie trwała zbyt długo, ponieważ w 1996 roku, już po dziewięciu latach, okręt wycofano z linii. Następnie sprzedano go Indiom i wyremontowano w Rosji na potrzeby indyjskiej marynarki wojennej.

INS Vikramaditya opuści wody terytorialne Rosji pod koniec listopada bieżącego roku. Do swojego macierzystego portu (baza marynarki wojennej Indii Karwar, stan Karnataka na południu kraju) lotniskowiec powinien dotrzeć na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Długa podróż będzie spowodowana między innymi szeregiem wizyt kurtuazyjnych, które jednostka odbędzie w różnych portach.

(navyrecognition.com)