Południowoafrykański koncern Denel otrzymał kontrakt na produkcję transporterów opancerzonych Badger dla sił zbrojnych RPA. Pojazd jest kolejnym wariantem fińskiej Patrii AMV.

Umowa miała zostać podpisana już na początku września, ale poinformowano o niej dopiero 30 września. Nie podano szczegółów kontraktu, jednak zdaniem Jane’s chodzi o produkcję 238 pojazdów za 9 miliardów randów (około 900 milionów dolarów). Badgery mają zastąpić starzejące się kołowe bojowe wozy piechoty Ratel 6×6, które służbę rozpoczęły jeszcze w latach siedemdziesiątych. Udział w misji pokojowej w Demokratycznej Republice Konga uwidocznił konieczność wyposażenie Południowoafrykańskich Narodowych Sił Obronnych w pojazdy o większej mobilności, odporności i sile ognia. Według RPA warunki te najlepiej spełnia Patria AMV, a dodatkowym atutem są pozytywne doświadczenia z udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Podobnie jak w wypadku polskiej umowy na produkcję Rosomaków, tak i RPA otrzymała licencje na modyfikacje i własny rozwój konstrukcji. Badgery mają być dostarczane w pięciu wersjach: kołowego bojowego wozu piechoty, wozu dowodzenia, wsparcia ogniowego, samobieżnego moździerz oraz niszczyciela czołgów. Pojazdy otrzymają wzmocnione opancerzenie dna i opracowaną przez Denela modułową wieżę. Uruchomienie produkcji i dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

(army-technology)

U.S. Army photo by SGT Justin Howe