Kazachskie media podały informację o decyzji sądu w mieście Atyrau, który zdelegalizował islamską organizację Dżund al-Halifat (Żołnierze Kalifatu), uznając ją za ugrupowanie terrorystyczne.
Wniosek o uznanie Żołnierzy Kalifatu za organizację terrorystyczną został złożony w sądzie przez prokuratora obwodowego w połowie miesiąca. Sąd przychylił się do wniosku i ogłosił, że każdy członek ugrupowania będzie uznawany za terrorystę.

Decyzja sądu zapadła po tym, jak pod koniec października wybuchła bomba w jednym z domów mieszkalnych w Atyrau. Żołnierze Kalifatu przyznali się do zorganizowania zamachu. Organizacja wcześniej była praktycznie nieznana. Po dokonaniu zamachu jednak, jej przedstawiciele zagrozili dalszymi atakami jeśli rząd nie zniesie zakazu modlitwy w instytucjach państwowych.

W połowie listopada w mieście Taraz 34-letni zamachowiec dokonał ataku, w którym zginęło siedem osób. Według danych udostępnionych przez policję, sprawca był członkiem powstałej na początku br. organizacji występującej jako islamska. W związku z zamachem aresztowanych zostało sześć innych osób, z których, zdaniem policji, każda miała kryminalną przeszłość.

Na terenie Kazachstanu działa szereg islamskich organizacji o różnym profilu. Najbardziej zwalczana przez władze jest międzynarodowa partia Hizb-ut-Tahrir, której celem jest stworzenie Kalifatu. Władze w Astanie kontrolują bardziej religijnych obywateli poprzez Duchowny Zarząd Muzułmanów.

(Ferghana.ru)