Ponad tydzień temu informowaliśmy, że izraelskie siły zbrojne po raz pierwszy wykorzystały bojowo system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Proca Dawida (Kela Dawid). Początkowo izraelskie media doniosły, że dwa interceptory strąciły pociski lecące w kierunku Izraela i próba zakończyła się sukcesem. Dzisiaj nie jest to już takie oczywiste.

Pojawiły się informacje, według których bojowe odpalenie dwóch Stunnerów okazało się nie tak skuteczne, jak zakładano. Według portalu informacyjnego DEBKAfile, równie dobrze znanego ze współpracy z izraelskimi i amerykańskimi służbami specjalnymi, jak i z kontrowersyjnych doniesień prasowych, debiut Procy Dawida okazał się kompletną porażką.

Przechwycenie dwóch pocisków balistycznych systemu 9M79 Toczka, które miały podążać w kierunku Jeziora Tyberiadzkiego, nie powiodło się. Pociski rosyjskiej produkcji prawdopodobnie spadły jeszcze na terytorium syryjskim, około kilometra od granicy z Izraelem, nie stwarzając zagrożenia. Pocisków nie wystrzelono bezpośrednio w kierunku Izraela. Stanowiły uboczny efekt walk między siłami rządowymi i bojownikami w Syrii.

Jeden z izraelskich Stunnerów uległ samozniszczeniu dwadzieścia pięć sekund po starcie. W przypadku drugiego sytuacja ma wyglądać znacznie gorzej, gdyż doszło do defektu systemu samozniszczenia. W efekcie pocisk miał wylądować na terytorium Syrii i wpaść w ręce sił rządowych lub rosyjskich.

Dowództwo Izraelskich Sił Obronnych nie zdecydowało się na odseparowanie strefy, w której spadł jeden ze Stunnnerów, poprzez użycie artylerii lub wojsk lotniczych, a następnie odzyskanie pocisku lub tego, co z niego zostało.

DEBKAfile podkreśla, że stało się tak z kilku powodów. Przede wszystkim nieznana była lokalizacja pocisku, a siły powietrzne niespecjalnie zdawały sobie sprawę z tego, co się stało. Gdy już dokonano właściwej oceny zdarzenia, miało być za późno na efektywną akcję. Stwierdzono, że pocisk podjęły już siły syryjskie lub rosyjskie, a Izrael miał nie decydować się na działania, aby nie ryzykować wzrostu napięcia z Damaszkiem i Moskwą.

Przedstawiciele koncernów, które stworzyły Procę Dawida – Rafaela i Raytheona – nie skomentowali doniesień na temat Stunnerów. Natomiast rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela bronił decyzji o odpaleniu pocisków systemu Kela Dawid.

9K79 Toczka jest taktycznym zestawem rakietowym, z którego odpalane są różnego typu pociski balistyczne ziemia–ziemia. Skonstruowany został w latach siedemdziesiątych.

Zobacz też: Hamas i Hezbollah łączą siły przeciw Izraelowi

(debka.com, israelnationalnews.com)

United States Missile Defense Agency, domena publiczna