Podczas targów militarnych Defence and Security Equipment International (DSEI) w Londynie po raz pierwszy pokazano system obrony przeciwlotniczej Land Ceptor stworzony przez MBDA. Land Ceptor bezpośrednio wywodzi się z niedawno opisywanego przez nas Sea Ceptora, który powstaje w ramach programu Common Anti-Air Modular Missile.

Land Ceptor tworzony jest z myślą o osłonie wojsk lądowych. Docelowo ma zastąpić będący w służbie od ponad czterdziestu lat system Rapier w British Army. Nowa rakieta oferuje ponad trzykrotnie większy zasięg i możliwość zwalczania pocisków manewrujących. Dodatkowo pociski CAMM mogą być stosowane także jako efektor w systemie EMADS, który oferowany jest Polsce w ramach programu Narew.

Zaprezentowany na targach egzemplarz Land Ceptora jest demonstratorem konfiguracji przygotowanej dla Brytyjskich Sił Zbrojnych. System został osadzony na będącej już w służbie British Army czteroosiowej ciężarówce MAN HX77. Obecnie cały zestaw jest w trakcie testów certyfikacyjnych.

W programie CAMM bierze udział obecnie sześć państw, które w przyszłości będą używać lądowej jak i morskiej wersji uzbrojenia. Jednym z przyszłych użytkowników będą Włosi, którzy obecnie zajmują się opracowaniem pocisku o wydłużonym zasięgu CAMM-ER. Poza Italią system trafi także do Hiszpanii, Chile, Nowej Zelandii i Brazylii.

Zobacz też: Nietypowa obrona przeciwlotnicza egipskich Mistrali

(defence-blog.com, mbda-systems.com)

materiały prasowe MBDA