Niemiecka Luftwaffe poinformowała agencję Jane’s, że kontyngent w Mali zostanie wzmocniony systemem przeciwlotniczym bliskiego zasięgu MANTIS (Modular, Automatic and Network capable Targeting and Interception System). Zestawy mają trafić do Afryki w listopadzie tego roku.

Głównym zadaniem MANTIS-a jest obrona punktowa przed nisko lecącymi śmigłowcami, samolotami oraz pociskami rakietowymi, artyleryjskimi i moździerzowymi (CRAM). W skład systemu wchodzą stanowisko dowodzenia, zestaw radarów i czujników optoelektronicznych oraz działka przeciwlotnicze kalibru 35 milimetrów. Wywodzący się ze Skyshielda MANTIS wszedł do służby w roku 2011.

Decyzja o wysłaniu tak zaawansowanego sprzętu do Mali związana jest z rosnącą liczbą przeprowadzanych przez terrorystów ataków z użyciem moździerzy i lekkich wyrzutni rakietowych. MANTIS debiutować będzie jednak w okrojonej wersji „obserwacyjno-ostrzegawczej”, czyli pozbawionej działek. Bundeswehra przygotowywała się do nowego zadania już w czerwcu podczas ćwiczeń na poligonie w Letzlingen.

(janes.com)

Luftwaffe / Rheinmetall Defence