Należące do filipińskich sił powietrznych samoloty FA-50PH po raz pierwszy wzięły udział w misji bojowej, w której użyły ostrej amunicji. 26 stycznia samoloty należące do 7. Eskadry Myśliwskiej zaatakowały pozycje terrorystów w Butig w prowincji Lanao del Sur.

Nie wiadomo, jakiej konkretnie amunicji użyto w tym ataku, podkreślono jedynie, że został wykonany z chirurgiczna precyzją. Jednocześnie obóz islamskich terrorystów został ostrzelany przez artylerię. Doniesienia mówią, że lider bojówki Isnilon Hamilon został ciężko ranny, ale nie ma dalszych informacji o jego losie.

Filipiny zamówiły dwanaście FA-50PH, z których dostarczono do tej pory cztery egzemplarze. Pozostałe osiem ma zostać przekazane do końca roku. Samoloty służą Filipińczykom do zaznajomienia się z odrzutowcami bojowymi przed planowanym zakupem bardziej zaawansowanych wielozadaniowych samolotów bojowych. Ponadto w ostatnim czasie lotnictwo wyasygnowało ponad 37 milionów peso filipińskich na zakup dodatkowych części zamiennych dla tych maszyn.

(update.ph)

Republic of Korea Armed Forces