Dyrekcja Generalna do spraw Uzbrojenia (DGA) przyznała francuskiemu przedsiębiorstwu stoczniowemu DCNS kontrakt na dekonstrukcję kadłubów pięciu okrętów podwodnych o napędzie atomowym typu Le Redoutable. Realizacja umowy będzie przebiegać w dwóch etapach.

Podczas pierwszej części Francuzi odnowią suchy dok numer pięć w stoczni DCNS w Cherbourgu, który spełnia krajowe i unijne przepisy w zakresie ochrony środowiska. W nim będą rozmontowywane kadłuby pięciu okrętów. W pierwszej kolejności prace prowadzone przez DCNS obejmą modernizację pompowni wody, aby umożliwić sprawne jej wprowadzenie i wypompowanie.

Ponadto wyremontowane zostaną: system kanalizacyjny i obwody energii elektrycznej. Równolegle Francuzi zainstalują dziesięciotonowy żuraw, a także zadbają o przystosowanie pomieszczeń do usuwania azbestu i sortowania odpadów. Stocznia będzie zamknięta, zabezpieczona przed dostępem osób postronnych. Po jakichś dwudziestu miesiącach przygotowań terenu stoczni, rozpocznie się dekonstrukcja pierwszego kadłuba. Przedsiębiorstwo DCNS będzie wspierane przez dwóch podwykonawców: Veolia Group będzie zajmować się rozmontowaniem kadłubów i usuwaniem odpadów, a także Vinci Group, które usuwać będzie azbest.

Pierwszy okręt tego typu – Le Redoutable – został wprowadzony do służby 1 grudnia 1971 roku. Kolejne jednostki to: Le Terrible (S 612), Le Foudoyant (S 610), L’indomitable (S 613) i Le Tonnant (S 614) i L’Inflexible, który rozpoczął aktywną służbę w kwietniu 1985 roku. Jako ostatni również został z niej wycofany w 2008 roku.

Ogółem wyprodukowano sześć okrętów typu Le Redoutable. Od kwietnia 2002 roku jeden z nich został przekształcony w obiekt muzealny i udostępniony do zwiedzania w Musée de la Mer w Cherbourgu. Zastąpione zostały przez okręty podwodne typu Le Triomphant (zobacz też: Le Triomphant testował rakietę balistyczną M-51), przystosowane do przenoszenia pocisków M-51, najnowszego wariantu z rodziny MSBS (Mer-Sol-Balistique Stratégique).

(navaltoday.com, navyrecognition.com; na zdjęciu okręt podwodny Le Redoutable, fot. Guillaume Rueda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Guillaume Rueda, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported