W czasie targów w Farnborough światową premierę miał samolot szkolno-treningowy Diamond DART-550. Maszyna austriackiego producenta pierwszy lot wykonała w maju tego roku (nagranie poniżej).

DART-550 powstał na bazie DART-a-450 – cywilnego i wojskowego samolotu szkolno-treningowego. Oznaczenie 550 pochodzi od mocy silnika General Electric H75-100, wynoszącej właśnie 550 koni mechanicznych. Ponadto w samolocie zastosowano elektroniczny system sterowania silnikiem i śmigłem, fotel wyrzucany Martin Baker Mk16 oraz pakiet awioniki Garmin G3000 z ekranem dotykowym.

Dzięki maksymalnej masie startowej określonej na 2400 kilogramów (przy masie własnej 1600 kilogramów) samolot dysponuje zapasem udźwigu dla zastosowania innych silników i systemów zgodnie z życzeniem klienta.

DART-550 stanowi uzupełnienie oferty producenta, który teraz może zaoferować wszystkie rodzaje śmigłowych samolotów szkolno-treningowych – od samolotów szkolenia podstawowego do maszyn szkolenia akrobacji lotniczej. DART-550 zalicza się do tej ostatniej kategorii. Dzięki bogatemu wyposażeniu awionicznemu samolot spełnia wszelkie wymogi dotyczące latania w cywilnej kontrolowanej przestrzeni powietrznej.

Akronim DART rozwija się jako Diamond Aircraft Reconnaissance Trainer i oznacza, że samolot może tez wypełniać zadania rozpoznawcze. Na pewno pomocna w tym jest długotrwałość lotu określona aż na osiem godzin przy prędkości ekonomicznej.

Producent zapewnia, że niedługo pozyska pierwszych klientów na nowy samolot, ale dotąd żadne konkrety nie zostały ujawnione. Inne szkolne konstrukcje tego producenta zyskały jednak popularność na całym świecie, więc jest prawdopodobne, że również DART-550 znajdzie nabywców.

Zobacz też: Samoloty ze śmigłem posłużą do zwalczania dronów?

(Farnborough Airshow News)

Maciej Hypś, Konflikty.pl