Należąca do Leidos spółka Dynetics wygrała wart 12,3 miliona dolarów przetarg na pierwszą fazę programu Air Combat Evolution. Programem kieruje i finansuje go amerykańska agencja Departamentu Obrony do spraw rozwoju zaawansowanych projektów badawczych DARPA. Celem projektu jest znalezienie zastosowania dla sztucznej inteligencji w walkach powietrznych w konfliktach o dużej intensywności i zwiększenie zaufania żołnierzy do autonomicznych samolotów bojowych.

Naukowcy pracujący nad Air Combat Evolution chcą zwiększyć zaufanie do prowadzenia zautomatyzowanych manewrowych walk powietrznych z widocznością przeciwnika (within visual range dogfighting). W czasie pierwszej fazy, zaplanowanej na osiemnaście miesięcy, Dynetics ma opracować pierwsze algorytmy dla prowadzenia zautomatyzowanej manewrowej walki powietrznej na poziomie operacyjnym z dużą liczbą samolotów różnych klas i typów. Będą one wykorzystywane do prowadzenia symulacji komputerowych i uczenia maszyn taktyki oraz będą stanowiły bazę do dalszego usprawniania algorytmów.

Po osiągnięciu zadanego stopnia dojrzałości nastąpi przejście do drugiej fazy programu – prób w świecie rzeczywistym z wykorzystaniem samolotów załogowych i bezzałogowych. Trzecia faza będzie obejmowała zaawansowana współpracę człowiek-maszyna w trakcie realizacji realistycznych rozbudowanych scenariuszy.

Zobacz też: Powstanie niemiecka DARPA

(airforce-technology.com)

DARPA