W wywiadzie udzielonemu Radiu Dabanga lider Darfur Civil Society Platform, Hamid Ali Nur, stwierdził, że leżący w zachodniej części Sudanu region Darfur znajduje się pod pełnią kontrolą milicji lojalnych wobec rządu. Cieszący się pełną swobodą bojownicy zajmują wraz z rodzinami domy porzucone przez uchodźców wewnętrznych, którzy uciekli ze swoich wiosek przed przemocą.

Hamid Ali Nur stwierdził również, że prowadzona przez Chartum polityka wobec ludności ogranicza możliwości powrotu uciekinierom, zarazem nie czyniąc żadnych wysiłków na celu ich integracji w nowych społecznościach.

Janjaweed – bojownicy wywodzący się z beduińskich plemion pozostający lojalni wobec sudańskiego rządu – cieszą się w Darfurze szeregiem przywilejów. Wśród nich najważniejszym jest niemal pełen immunitet od odpowiedzialności karnej. Uzbrojone grupy przejęły całkowitą kontrolę nad regionem pod względem zarówno politycznym, jak i ekonomicznym. Zamknięci w obozach uchodźcy wewnętrzni często pozostawieni są na łaskę i niełaskę bojowników, którzy wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję.

(dabangasudan.org)

Retlaw Snellac Photography