Krauss-Maffei Wegmann (KMW) poinformował, że duńska agencja zakupów obronnych DALO zamówiła siedem mostów towarzyszących Leguan na podwoziu czołgu Leopard 2. Zamówienie obejmuje sześć kompletnych systemów Leguan, dodatkowy wóz transportowy, symulatory i pakiet dodatkowego wyposażenia. Dostawy mają się rozpocząć pod koniec 2022 roku.

Dania stanie się dziewiątym użytkownikiem mostów Leguan transportowanych na podwoziu czołgu Leoprad 2. Na początku grudnia rozpoczęły się dostawy tego systemu do Holandii. Mosty tego typu zabudowane na różnych podwoziach są używane w dziewiętnastu państwach. Jeden system pozwala na położenie jednego mostu o długości dwudziestu ośmiu metrów lub dwóch mostów czternastometrowych.

Zakup mostów towarzyszących jest elementem szerszego programu zwiększania nakładów na uzbrojenie. W odpowiedzi na zwiększające się zagrożenie za strony Rosji rząd Danii od 2018 roku zwiększa wydatki na obronę; do 2023 roku wydatki zwiększą się o 4,8 miliarda koron duńskich (762 miliony dolarów). Na koniec października poinformowano o zamówieniu czterech dodatkowych haubic CAESAR, a równocześnie rozpoczęły się dostawy transporterów opancerzonych Piranha V i lekkich pojazdów opancerzonych Eagle V.

Zobacz też: Portugalia przywraca do służby F-16

(janes.com, defense-aerospace.com)

Luhai Wong, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic