Duńska armia ogłosiła listę pojazdów, które zostały zakwalifikowane do dalszych prób w ramach przetargu na nowy transporter opancerzony. Zwycięzca ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Ogłoszona pod koniec tygodnia „krótka lista” obejmuje 5 pojazdów. Wśród nich znalazły się 3 pojazdy gąsienicowe: CV90 Armadillo, G5 Waran niemieckiej firmy FFG, ASCOD 2 oraz 2 wozy kołowe: Pirania 5 i VBCI. Zaskakujące, że z konkursu odpadły na tym etapie Boxer i Patria. Nie jest jeszcze pewna dokładna wielkość przyszłego zamówienia, obecnie mówi się o około 360 pojazdach z opcją na 206 do 450 dalszych, które zastąpią używane obecnie 632 M113. Duńczycy chcą zamówić łącznie 6 wariantów: transporter opancerzony, zabezpieczenia technicznego, ewakuacji medycznej, 2 dowodzenia oraz moździerz samobieżny.

Finalne próby maja rozpocząć się w połowie kwietnia na poligonie Oksbøl i potrwać 17 tygodni. Dostawy mają rozpocząć się w roku 2015 i potrwać do 2022 Kontraktowi na zakup ma towarzyszyć dodatkowy, piętnastoletni, kontrakt zapewniający serwisowanie pojazdów. Nowe wozy uzupełnią już użytkowanych 45 gąsienicowych bojowych wozów piechoty CV9035DK i 133 kołowych transporterów opancerzonych Pirania III.

(army-technology.com)