W zakładach w Kreuzlingen szwajcarskie przedsiębiorstwo General Dynamics European Land Systems-Mowag GmbH przekazało agencji zaopatrzenia i logistyki duńskiego ministerstwa obrony pierwsze siedem z 309 zamówionych transporterów opancerzonych Piranha V. Od podpisania kontraktu minęło niespełna szesnaście miesięcy.

Pierwsze siedem pojazdów przedseryjnych zbudowano w konfiguracji transportera opancerzonego. Duńskie wojsk lądowe rozpoczną niebawem kompleksowy program testów tych pojazdów, który ruszy w drugiej połowie roku 2017 r. Obejmie on testy w różnych warunkach klimatycznych i weryfikację spełniania wszystkich istotnych warunków, które określono w zamówienia. Program zakończy się testami odbiorczymi, które odbędą się pod koniec bieżącego roku. Po pomyślnym zakończeniu cyklu testów dostawy rozpoczną się wraz z początkiem 2018 roku.

Duńskie ministerstwo obrony ogłosiło wynik przetargu na zakup nowych transporterów opancerzonych 30 kwietnia 2015 roku. W rywalizacji zwyciężył kołowy transporter opancerzony Mowag Piranha V w układzie 8 × 8, oferowany przez General Dynamics European Land Systems-Mowag GmbH. Umowę z agencją zaopatrzenia i logistyki duńskiego ministerstwa obrony podpisano w styczniu ubiegłego roku. Przewiduje ona dostawę 309 transporterów opancerzonych Piranha V.

Do duńskich wojsk lądowych trafią pojazdy w sześciu wariantach: transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, wsparcia ogniowego, inżynieryjnego, zabezpieczenia technicznego i ewakuacji medycznej piechoty. Kontrakt wyniesie 4,5 miliarda koron duńskich (2,67 miliarda złotych) i obejmie również wieloletni okres utrzymania pojazdów w służbie.

Pierwsze Piranhe V mają być dostarczone w 2018 roku. Będą to egzemplarze przeznaczone na potrzeby szkoleniowe, w tym szkolenia nowych załóg. Wejście do służby liniowej Duńczycy planują na początek 2019 roku. Kopenhaga odbierze wszystkie pojazdy cztery lata później. Nowe wozy bojowe zastąpią w służbie leciwe M113 i staną się uzupełnieniem dla obecnie eksploatowanych pojazdów Piranha IIIH/C, które do najmłodszych już nie należą.

Zobacz też: Piranha demonstrowała swój potencjał w Bułgarii

(informacja prasowa)

materiały prasowe GDELS