W piątek 15 grudnia została zorganizowana uroczystość wycofania ze służby ostatnich śmigłowców Lynx w duńskiej marynarce wojennej. Po zakończeniu ostatniego lotu śmigłowce wylądowały w bazie Karup, a ich zadania przejmą nowe MH-60R Seahawki.

Służba liniowa MH-60R została zainicjowana wczoraj na pokładzie fregaty Hvidbjørnen (F360), która operuje na północnym Atlantyku w rejonie Wysp Owczych i Grenlandii. W porównaniu z Lynxami, służącymi od lat osiemdziesiątych, Seahawki są bardziej wytrzymałe, mają nowocześniejsze wyposażenie pokładowe i większy zasięg.

– To wspaniały dzień – mówił dowódca fregaty, komandor Niels Markussen. – Seahawki mają wielkie możliwości. To jedne z najnowocześniejszych śmigłowców morskich, które istnieją. Jestem bardzo zadowolony, że mam je na pokładzie. Dzięki nim mamy znacznie lepszy obraz tego co się dzieje wokół wysp.

Duński parlament podjął decyzję o zakupie dziewięciu amerykańskich śmigłowców w 2012 roku, a pierwsza maszyna została dostarczona z opóźnieniem w maju zeszłego roku. Dostawy potrwają do końca roku 2018.

Zobacz też: Dania zwiększa budżet wojskowy

(helis.com)

Tim Felce, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic