Holenderski koncern stoczniowy Damen zdobył kontrakt na dostawę czwartego patrolowca typu Stan Patrol 4207 dla marynarki wojennej Meksyku. Jednostka powstanie we współpracy z lokalnym przemysłem stoczniowym.

W myśl umowy Damen ma dostarczyć dokumentację techniczną i materiały do zbudowania okrętu, a montażem zajmie się stocznia meksykańskiej marynarki wojennej AMISTAR 1 w Tampico. Holendrzy mają także sprawować nadzór techniczny i merytoryczny nad całym procesem, aby zachować odpowiednią jakość wykonania. Od maja ubiegłego roku w służbie znajdują się już dwie jednostki Stan Patrol 4207, Tenochtitlan i Teotihuacan, trzeci okręt jest jeszcze w budowie.

Patrolowce typoszeregu Stan Patrol to okręty przeznaczone do służby na wodach przybrzeżnych i wyłącznej strefy ekonomicznej. Damen oferuje jednostki o długości od czterdziestu jeden do czterdziestu siedmiu metrów, rozwijające prędkość około dwudziestu pięciu węzłów. Od roku 2001 zbudowano łącznie trzydzieści pięć jednostek, używanych przez marynarki wojenne i straże wybrzeża czternastu krajów, w tym Holandii, USA, Kanady, Jamajki, Wietnamu, Albanii, Bułgarii i Wielkiej Brytanii.

(naval-technology.com)