Przedstawiciel administracji terytorialnej z prowincji Nangarhar, Hadżi Zahir Kadir, poinformował w poniedziałek, że ponad 70% obszaru Tora Bora znajduje się pod kontrolą samozwańczego Państwa Islamskiego. Zapowiedział jednocześnie akcję protestacyjną mającą na celu skłonienie rządu w Kabulu do podjęcia działań wymierzonych w bojowników. Urzędnik wraz z grupą cywili ma zablokować autostradę łączącą stolicę z Dżalalabadem, aby zwrócić uwagę urzędników na bardzo złą sytuację regionu.

W swoim oświadczeniu Kadir podkreślił, że nie godzi się na męczeńską śmierć wojskowych pozbawionych wsparcia ze strony rządu centralnego. Obecnie siły liczące około 2 tysięcy żołnierzy stacjonujących w Tora Bora nie podejmują wystarczająco aktywnych działań przeciwko Da’isz. Terroryści z każdym dniem umacniają swoje pozycje, przejmując faktyczną kontrolę nad terytorium, nad którym zdobyli władzę, pokonując wcześniej lokalne oddziały talibów.

Z tego rodzaju twierdzeniami nie zgadza się major Szirin Aka. Według niego afgańskie siły zbrojne, wsparte przez NATO, walczą z Da’isz w dystrykcie Czaparhar. Niestety z powodu trudnego terenu operacja przebiega dość powoli i może potrwać nawet kilka miesięcy.

(pajhwok.com)

US Army / Sgt. Teddy Wade